DATAcademy

Dlaczego warto uczyć się Pythona?

Jedną z pierwszych decyzji, przed którą stoi każdy aspirujący Data Scientist jest wybór języka programowania, w którym będzie pracował. Istnieje przynajmniej kilka języków wykorzystywanych w ogólnie pojętym świecie analizy danych, w tym Python, R czy Scala.

Dlaczego więc warto uczyć się akurat Pythona?

Python jako wysokiego poziomu język ogólnego zastosowania, stał się w ostatnich latach najczęściej wybieranym przez analityków danych językiem. Poniżej w kilku puntach postaramy się przedstawić najistotniejsze zalety stojące właśnie za Pythonem:

Prostota

Składnia Pythona jest bardzo intuicyjna przez co jego nauka na tle innych, konkurencyjnych języków jest naprawdę prosta i przystępna. Python jest językiem wysokiego poziomu. Oznacza to, iż posiada wiele wbudowanych w siebie funkcji czy metod, które znacznie skracają ilość kodu, który trzeba napisać w porównaniu z językami takimi jak C++ czy Java aby uzyskać ten sam rezultat. Osoby, które nigdy wcześniej nie programowały powinny wybrać Pythona jako swój pierwszy język programowania. Tyczy się to nawet osób, które nie planują późniejszego rozwoju w stronę Data Science.

Bogactwo bibliotek ML

Obfitość bibliotek które zawierają przeróżne, wbudowane metody, algorytmy, funkcje dedykowane pod Machine Learning jest jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za rozpoczęciem nauki w Pythonie dla początkujących Data Scientistów. Biblioteki takie jak pandas, numpy, statsmodel, scikit-learn czy matplotlib pozwolą każdemu na bardzo elastyczną pracę z dużymi zbiorami danych i modelami ML.

Bardzo dynamiczny rozwój

Język Python jest nieustannie udoskonalany i rozwijany aby sprostać bieżącemu zapotrzebowaniu oraz nadążyć za postępującymi przemianami technologicznymi. Biblioteki Pythona są ciągle ulepszane, a ich nowe wersje publikowane są na bieżąco.

Szybkość i wydajność

Jedną z największych zalet Pythona jest jego szybkość, wydajność i skalowalność. Język ten działa zdecydowanie szybciej niż języki takie jak Scala, Matlab czy R. Dla przykładu, język R nie jest językiem ogólnego użytku. Jest on dedykowany przede wszystkim statystykom czy analitykom. To przeważnie czyni programy pisane w R istotnie wolniejszymi od tych pisanych za pomocą Pythona.

Ogromna społeczność

Wokół Pythona istnieje ogromna społeczność osób programujących w tym języku. Osoby te chętnie dzielą się wiedzą, pomagają sobie na forach, wspólnie pracują przy różnorakich projektach czy po prostu publikują swoje autorskie rozwiązania do publicznego użytku.

Podsumowując, istnieje wiele powodów, dla których warto uczyć się Pythona. Serdecznie zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane nauką Data Science do rozpoczęcia swojej przygody od nauki właśnie tego języka. Ta inwestycja bez wątpienia się opłaci!